Show search form

Semi-final spots booked at slalom World Cup 2

It was a solid opening day to the second ICF slalom World Cup of the season in Krakow, Poland, with eleven boats booking their places in the canoe slalom semi-finals across the weekend.

20220617 01348 Krakow

All ten athletes were in canoe and kayak heats action on the first day of competition, with the Krakow venue back on the senior circuit for the first time since 2018.

The C1 men’s trio of Adam Burgess (Stafford & Stone), Peter Linksted (Stirling & Falkirk) and Ryan Westley (Lower Wharfe) all secured their places in the semi-finals at the first time of asking during the afternoon session.

Tokyo 2020 Olympian Adam Burgess led the way for the British team, finishing third with a strong performance from the Stafford & Stone paddler, who claimed a top eight finish last time he paddled the course four years ago.

After a strong and clean run of 97.84 initially put him in second place, only behind Polish paddler Grzegorz Hedwig, Adam finished in third overall and just 1.41 off top spot.

Peter Linksted also put down a clean run to qualify on his first run for the first time at a senior competition.

The Scottish athlete got off to a great start and was up on the second split, before keeping his cool to go into second place. With a number of paddlers still to go, Peter finished the heats in 12th with a strong time of 99.77 to ease through.

Ryan Westley made it a clean sweep for the C1 men, qualifying through in 15th. 

The 2018 World Champion has had a strong record on the Krakow course previously, finishing sixth last time out, and he showed good pace on the course once again, just shy of the 100 second mark with a final time of 100.69.

Kimberley Woods (Rugby) and Mallory Franklin (Windsor & District) kick-started the day in strong fashion, both claiming top ten finishes during the women’s kayak heats, as they secured spots in tomorrow morning’s semi-finals.

With a European bronze medal in the kayak already to her name this season and a fourth place last weekend in Prague, Mallory continued her early season form to finish as the top Brit, taking fourth spot in a clean run of 100.28 and comfortably though, with a top 20 required.

Kimberley also put down an impressive performance after securing an eighth place to safely progress to the next round. It was a strong run from the Tokyo 2020 Olympian, who went clean throughout in a time of 103.05.

Unfortunately Megan Hamer-Evans (Seren Dwr) won’t be joining Kimberley and Mallory in tomorrow’s kayak semi-finals. Her raw pace was strong on her initial run, but a touch on gate five took Megan just outside of the top 20 in 23rd with a time of 107.40

Megan’s second run was also quick, but the Welsh paddler missed gate 11, adding a 50 second to her total and taking her out of the running. 

Her attentions turn to the extreme slalom time-trials tomorrow afternoon.

Bradley Forbes-Cryans (CR Cats) was the pick of the men’s kayak athletes after he put down an incredibly strong run to claim a top three finish and progress to Saturday morning’s semi-finals.

The 2020 Tokyo Olympian put down an impressive performance on the Krakow course, making up good time in the second half, going clean with a time of 89.42 and putting himself within half a second of heats winner Giovanni De Gannaro.

Chris Bowers (Stafford & Stone) backed up an impressive heats performance in the first World Cup last weekend with another strong time in Poland to get into the next round. 

Like his run in Prague, Chris showed early intent to put down a fast and clean run to see him finish sixth during the first run and safely progress in a time of 90.75.

Despite narrowly missing out on direct qualification on his first run, Joe Clarke MBE (Stafford & Stone)made full amends during the second run.

Racing was delayed ahead of Joe’s first run due to a power outage, and the Rio 2016 Olympic Champion just missed out on the top 30 after two late touches taking him just 0.1 seconds off with 94.94.

Having won World Cup gold last time on the Krakow course, back in 2018, Joe came back with a vengeance.

The 29-year-old stormed down the course in a clean run of 89.35, the third quickest time of the day, to book his place in tomorrow’s semi-finals.

In the women’s C1 heats, Mallory and Kimberley both returned to the water during the afternoon and both booked their semi-final spots for Sunday, alongside Sophie Ogilvie (CR Cats).

European Champion Mallory Franklin made it safely through to the semi-finals after finishing fifth during the first run.

Despite two gate touches on 3 and 19, Mallory’s raw pace was more than enough to see her safely into the top 20 with a final time of 111.61. 

Kimberley and Sophie both required second runs with Kimberley collecting four seconds of penalties to put her just outside of qualification in 22nd. Sophie was looking strong on her run, but was adjudged to have missed gate 7, and with 50 seconds added to her time, she too required the second run.

The pair however came out in the second run with intent, much like Joe, with Sophie topping the standings with a fantastic, clean run of 112.24. Kimberley was directly behind her British teammate, coming in second in a time of 113.65 including two seconds added for clipping gate 8.

To follow all the action - visit the ICF website here

Tomorrow will see the kayak semi final and finals take place in the morning, before extreme slalom time-trials in the afternoon.

Saturday Schedule:

Women’s K1 semi-finals 

0844 Kimberley Woods

0852 Mallory Franklin

Men’s K1 Semi-finals

0923 Joe Clarke

1013 Chris Bowers

1019 Bradley Forbes-Cryans

1104 Women’s K1 Final – Top 10 qualify

1141 Men’s K1 Final – Top 10 qualify

Women’s Extreme Slalom Time Trials

1514 Megan Hamer-Evans

1523 Mallory Franklin

1525 Kimberley Woods

1527 Nikita Setchell

Men’s Extreme Slalom Time Trials

1559 Etienne Chappell

1617 Chris Bowers

1621 Bradley Forbes- Cryans

1629 Joe Clarke

Results 

Women’s K1 Heats

Mallory Franklin (Windsor & District) Heats 1st run  - 4th & progresses to semi-final on Saturday

Kimberley Woods (Rugby) - Heats 1st Run 8th & progresses to semi-final on Saturday

Megan Hamer-Evans (Seren Dwr) – Heats 1st Run 23rd; 2nd run 28th.

Men’s K1 Heats

Bradley Forbes-Cryans (CR Cats) – Heats 1st Run 3rd & progresses for semi-final on Saturday

Chris Bowers (Stafford & Stone) – Heats 1st Run 6th & progresses for semi final on Saturday 

Joe Clarke (Stafford & Stone) – Heats 1st Run 31st: 2nd run 1st & progresses for semi-final on Saturday

Women’s C1 Heats

Mallory Franklin (Windsor & District) Heats 1st run  - 5th & progresses to semi-final on Sunday

Sophie Ogilvie (CR Cats) – Heats 1st Run - 37th: 2nd run 1st & progresses for semi-final on Saturday

Kimberley Woods (Rugby) - Heats 1st Run 22nd, second run 2nd & progresses to semi-final on Sunday

Men’s C1 Heats

Adam Burgess (Stafford & Stone) – Heats 1st Run - 3rd & progresses for semi-final on Sunday

Peter Linksted (Stirling & Falkirk) – Heats 1st Run 12th and progresses for semi-final on Sunday

Ryan Westley (Lower Wharfe) – Heats 1st Run 15th and progresses for semi-final on Sunday