Show search form

Sprint and paracanoe team return to World Championships fold

Great Britain’s senior sprint and paracanoe team are set for international action once again as they descend on Copenhagen for the 2021 ICF Canoe Sprint and Paracanoe World Championships, taking place from 16-19 September.

20190822 00282 Szeged

31 athletes will be representing Great Britain across the four days, two years on since a British squad last competed in a senior sprint World Championship competition.

Straight off the back of a table topping Paralympic Games, there’s a return to the water for the world leading paracanoe team, who will start their campaign on Thursday, just 10 days after arriving back from Tokyo where they won three gold, one silver and three bronze medals.

The team will be spearheaded by Tokyo Paralympic Champions Emma Wiggs (VL2/KL2), Charlotte Henshaw (KL2/VL3) and Laura Sugar (KL3), who will be looking to back up their incredible Tokyo success, with more medals and titles to their collections.

They will be joined in Copenhagen by Rob Oliver (KL3) and Stuart Wood (VL3) who both won fantastic bronze medals in Japan, as well as Tokyo Paralympians Dave Phillipson (KL2) and Ian Marsden (KL1) who will all be looking to make their mark on the world stage once again.

The strength in depth of the British paracanoe team will be further illustrated at this World Championships with the opportunity to take more athletes, and the selection of Rio bronze medallist Nick Beighton (KL2), Hope Gordon (KL3/VL3) Jonny Young (KL3), Jack Eyers (VL3) and Stewart Clark (VL2) will enhance Britain’s presence at the competition. 

20210513 00693 Szeged

Three Tokyo Olympians head up the canoe sprint team competing over the next four days in Copenhagen. Deborah Kerr who claimed an A Final on her Olympic debut will be competing in the K1 500m, as well as the K2 500m alongside Emma Russell. Emily Lewis will race in the K1 200m, whilst Katie Reid has been selected for the C1 200m, C1 500m and C2 500m with Isabel Evans.

Lizzie Broughton (Richmond) will be looking to add more medals to her collection in the K1 1000m and 5000m events, after winning bronze at the 2019 World Championships in Szeged, Hungary.

After finishing fifth in the U23 World Championships only weeks ago, the men’s K4 crew of Charlie Smith, Dan Atkins, Trevor Thomson and Philip Miles have another chance to race together internationally as they take on the 500m distance in Denmark. Zoe Clark, Enya Dale, Anoushka Freeman, Florence Duffield will make up the women’s K4 crew, with the former two also combining in the K2 200m.

Charlie Smith will once again take on the K1 1000m after racing the Olympic qualifiers earlier this year, whilst Noah Dembele will look to build on his U23 outing in the K1 200m. 

Dan Johnson will be taking on three races across the week, the men’s K1 500m and 5000m before joining forces with Matt Johnson to compete in the K2 1000m.

Dan Atkins and Trevor Thomson will form a duo in the K2 500m, whilst Beth Gill will race the C1 5000m and join Afton Fitzhenry for the C2 500m action.

Paracanoe World Championship Team

Men’s KL1 Ian Marsden (Trentham)

Men’s KL2 Dave Phillipson, Nick Beighton

Men’s KL3 Rob Oliver (Solihull), Jonny Young (CANI)

Men’s VL2 Stewart Clark (Chelmsford)

Men’s VL3 Stuart Wood (Bath), Jack Eyers 

Women’s KL1 Jeanette Chippington (Longridge)

Women’s KL2 Charlotte Henshaw, Emma Wiggs 

Women’s KL3 Laura Sugar, Hope Gordon 

Women’s VL2 Emma Wiggs, Jeanette Chippington (Longridge)

Women’s VL3 Charlotte Henshaw, Hope Gordon 

Canoe Sprint Senior World Championship Team: 

Men’s K1 200m Noah Dembele (Leaside)

Men’s K1 500m Dan Johnson (Chelmsford)

Men’s K1 1000m Charlie Smith (Leighton Buzzard)

Men’s K1 5000m Dan Johnson (Chelmsford)

Men’s K2 500m Dan Atkins (Reading) / Trevor Thomson (Ealing)

Men’s K2 1000m Dan Johnson / Matt Johnson (Chelmsford)

Men’s K4 500m Charlie Smith (Leighton Buzzard) / Dan Atkins (Reading) / Trevor Thomson (Ealing) / Philip Miles (Royal Leamington Spa)

Women’s K1 200m Emily Lewis (Worcester)

Women’s K1 500m Deborah Kerr (Strathclyde)

Women’s K1 1000m Lizzie Broughton (Richmond)

Women’s K1 5000m Lizzie Broughton (Richmond)

Women’s K2 200m Zoe Clark (Royal) / Enya Dale (Falcon)

Women’s K2 500m Deborah Kerr (Strathclyde) / Emma Russell (Chelmsford)

Women’s K4 500m Zoe Clark (Royal) / Enya Dale (Falcon) / Anoushka Freeman (Richmond) / Florence Duffield (Norwich)

Women’s C1 200m Katie Reid (Forth)

Women’s C1 500m Katie Reid (Forth)

Women’s C2 200m Katie Reid (Forth) / Isabel Evans (Lincoln)

Women’s C2 500m Beth Gill (Chelmsford) / Afton Fitzhenry (CANI)

Women’s C1 5000m Beth Gill (Chelmsford)

How can you follow?

British Canoeing Channels - Follow all the action from across the week on www.britishcanoeing.org.uk/live as well as round ups of each day and social media channels

Live Stream - Live coverage of the racing will be available on the ICF website https://www.canoeicf.com/canoe-sprint-world-championships/copenhagen-2021

Start lists and results - To find all the up-to-date start lists and results from across the weekend, visit http://copenhagen2021.spotfokus.com/index.php?gmt=1&gmt2=-60

New to paddling?

If you have been inspired by watching canoe sprint and paracanoe this summer, check out our Go Paddling website to find out everything you need to know to start your own paddling adventure, or visit Paddle, Perform, Podium, an initiative looking for individuals to join the Paracanoe Talent Pathway, with the aim of competing at the Paris 2024 Paralympic Games and beyond.