Show search form

Bronze for Bowers, Silver for Setchell at Slalom Euros

Day three of the ECA Junior and U23 Canoe Slalom European Championships in Solkan was an action packed day of competition for Great Britain's paddlers resulting in two podium finishes for the team. 

In the U23 Men’s Kayak final, Christopher Bowers (Stafford & Stone) secured a bronze medal, just missing out on silver by .01 of a second, in a time of 88.61. 

Commenting after the medal ceremony, Chris Bowers said: 

“On the whole, the run went to plan, despite a slight mistake in the middle, but I kept my spacing and trusted the plan to come through. 

"I  feel as though I have found my sweet spot when it comes to delivering runs consistently and having that belief that I can do it over and over again, Tacen gave me a lot of confidence coming into this race that I can just trust my plan and deliver a run time and time again. 

“Next up for me is a bit of rest before going to the world cups and then onto the senior world championships, I'm looking forward to seeing if I can carry my consistency from the U23 into the second half of the senior season.”

Elsewhere in the U23 Men’s Kayak, Ben Haylett (Holme Pierrepont) finished in 6th place (91.02) and Jonny Dickson (CR Cats) finished in 25th place, having picked up 6 penalty points during the run (98.68). 


It was a thrilling silver medal for Nikita Setchell (Holme Pierrepont) In the Women’s U23 Extreme Slalom. Earlier, Lois Leaver (Edinburgh Schools) narrowly missed out on a semi final spot, finishing third in her quarter final heat.

Reflecting on the second place finish and silver medal, Nikita said: 

“I got off to a tricky start having third choice to pick the start position off the ramp, so I chose far right. I went into a good position in the first up pushing into second and managed to hold that position the rest of the race and come away with the silver. 

"The senior world cups are up next for me then I'll move onto the senior world championships all in extreme so it will be good to get some experience at senior competitions.”

In the Men’s kayak Junior final Thomas Mayer (Stafford & Stone) finished 4th in a time of 93.75 and Sam Leaver (Edinburgh Schools) finished 6th in a time of 95.61, both recording clean runs.

In the U23 Women’s Kayak, Nikita Setchell (Holme Pierrepont), qualified for the final finishing in 9th place overall having picked up 4 penalty points on gates 9 and 12, recording a time of 111.77. Earlier in the day, Phoebe Spicer (Lee Valley) failed to progress beyond the semi final, finishing in last place, with a time of 297.59.

Macy Kang (Holme Pierrepont), racing in the Junior Women’s kayak semi final, finished in 18th place in a time of 167.99.

In the Women’s Junior Extreme Slalom, Louise Fernie (Holme Pierrepont) made it to the final and finished in 4th place, following a clean run down the course, Macy Kang (Holme Pierrepont), scored FLT faults on gates 2, 4 and 5 and finished her semi final in 4th place. 

Sam Leaver (Edinburgh Schools) faulted at the first gate in the Men’s Junior Extreme Slalom and finished 4th in the semi final.

In the Men’s U23 Extreme Slalom, Christopher Bowers (Stafford & Stone) finished 3rd in the semi final. Earlier, Ben Haylett (Holme Pierrepont) finished 4th in a tough quarter final heat which saw him compete against fellow GB Paddler Christopher Bowers.  


You can follow all of the action from the Junior & U23 Canoe Slalom European Championships here:

Livestream: https://www.youtube.com/CanoeEurope

Live results: https://siwidata.com/canoelive/#/live/eca/1853