Show search form

Confirmed World Class Performance Squads for 2020 season

British Canoeing has confirmed 57 athletes for the UK Sport Lottery Funded World Class Programme (WCP) in Canoe Sprint, Canoe Slalom and Paracanoe as we build towards Tokyo 2020 and beyond.

Squad Announcement Picture

A rigorous selection process has been conducted, analysing athletes’ past and current performances and an assessment against their potential to win medals in Tokyo and future Olympic and Paralympic Games.

Athletes who have been selected onto the programme for 2020 are split across Podium and Podium Potential tiers and will receive financial assistance from UK Sport’s Athlete Performance Award (APA) alongside support for training camps and international competitions in the 2020 season. They will also have access to world-class coaching, performance support, medical services and elite training environments at our High Performance Centres.

Paul Ratcliffe, Performance Director for British Canoeing, said: “We have selected a strong squad of athletes with a great mix of youth and experience. Our junior athletes have had a strong year and a number of those who produced impressive performances at the Junior European and World Championships have been rewarded with a place on the WCP. Our senior athletes are looking to improve further on the back of the Senior World Championships and are now full gas with their winter preparations as we focus in on achieving our ambitions at the Tokyo Games.

“Outside of the Olympic and Paralympics, there are some fantastic racing opportunities for our senior athletes, with a home European Canoe Slalom Championships in Lee Valley and then the Paracanoe World Championships in May.

“There is lots of racing opportunities at the ICF World Cup series for both Canoe Sprint and Canoe Slalom and a full quota of races for our U23 and junior athletes.

“British Canoeing is privileged to receive lottery funding to be able to support our athletes. We look forward to maximising this support to help develop all our athletes to be the best they can be for 2020 and beyond.”

Canoe Sprint Canoe Slalom Paracanoe
Liam Heath MBE (Wey Kayak Club) Joseph Clarke MBE (Stafford & Stone Canoe Club) Charlotte Henshaw (Independent)
Rebeka Simon (Elmbridge) David Florence (Lloyds Register) Emma Wiggs MBE (Independent)
Jessica Walker (Royal Canoe Club Mallory Franklin (Windsor & District Canoe Club) Laura Sugar (Independent)
Katie Reid (Forth) Ryan Westley (Lower Wharf Canoe Club) Stuart Wood (Independent)
Chloe Bracewell (Lincoln Canoe Club) Bradley Forbes-Cryans (CR Cats) Jeanette Chippington MBE (Longridge Canoe Club)
Deborah Kerr (Scottish Performance Squad) Kimberley Woods (Rugby) Ian Marsden (Independent)
Emily Lewis (Worcester Canoe Club) Bethan Forrow (Lee Valley Paddlesports) Jack Eyers (Independent)
Thomas Lusty (Solihul Canoe Club) Adam Burgess (Stafford & Stone Canoe Club) Nicholas Beighton (Independent)
Lewis Fletcher (Scottish Performance Squad) Sophie Ogilvie (CR Cats) Robert Oliver (Solihul)
Charles Smith (Leighton Buzzard Canoe Club) Fiona Pennie (CR Cats) Hope Gordon (Forth Canoe Club)
Magnus Gregory (Oxford Brookes) Christopher Bowers (Stafford & Stone Canoe Club) David Phillipson (Independent)
Lucy Lee-Smith (Norwich) Eilidh Gibson (Strathallan) Jonathan Young (CANI)
Emma Russell (Chelmsford Canoe Club) Ellis Miller (Lee Valley Paddlesports) Martin Tweedie (Independent)
Trevor Thomson (Ealing Canoe Club) Megan Hamer-Evans (Seren Dwr) Stewart Clark (Chelmsford Canoe Club)
Afton Fitzhenry (CANI) Jonny Dickson (Independent) Chelsey Dixon (Independent)
Ieuan James (Scottish Performance Squad) Ben Haylett (Holme Pierrepont)
Noah Dembele (Leaside Canoe Club) Alfie Boote (Stafford & Stone Canoe Club)
Stelian Naftanaila (Nottingham) James Kettle (Lee Valley Paddlesports)
Daniel Atkins (Reading Canoe Club) Etienne Chappell (Seren Dwr)
Zoe Clark (Royal Canoe Club) Nikita Setchell (Holme Pierrepont)
Enya Dale (Oxford Falcon CC)
Philip Miles (Royal Leamington Spa Canoe Club)