Show search form

Two World Records and a gold medal for Henshaw on first day of World Championships

Charlotte Henshaw won the first gold medal in a world record time for Great Britain on the opening day of the 2019 ICF Paracanoe and Canoe Sprint World Championships in Szeged, Hungary.

Charlotte Henshaw Vl3 Gold 2019

Having already won her heat of the KL2 in a world record time of 47.47 this afternoon, Henshaw powered away from the field in the VL3 final to comfortably take the win in 56.82, her second world record of the day.

Henshaw, who won bronze at the 2018 World Championships in the same event, was delighted to come on top this time round. 

Emma Wiggs also makes it through to two finals after a solid day on the water. The reigning VL2 World Champion cruised to victory in the heats to automatically qualify for the final.

She also won her heat in the KL2 to secure her second final spot of the competition.

Rob Oliver and Jonny Young both qualified for the final of the Men’s KL3 after solid semi-final races today.

Rob was second in the first of three semi-finals and crossed the line in 41.91. Jonny Young held off a late charge from Ireland’s Patrick O’Leary to finish third in 41.48. They will race again on Saturday morning.

In their debut world championships, Hope Gordon and Laura Sugar stated their intentions on the KL3 field, with both athletes crossing the line in personal best times. Both go straight through to Friday’s final after winning their heats.

Laura’s time of 46.86 is a new world record.

Paralympic bronze medallist Nick Beighton was second in his semi-final of the KL2 200m in 44.65.  Despite taking a second off his personal best time, Dave Phillipson was pipped to the line by Abdulkhabibov of Uzbekhistan to finish an agonising fourth place in 43.07. He will race again in the B final on Saturday morning.

Ian Marsden qualified straight through to the final in the KL1 . The paralympic bronze medallist finished second place in his heat.

Britain’s most medalled paracanoeist Jeanette Chippington paddled to a new personal best of 54.13 to finish third in her heat which gains her a spot in the final of the KL1 women.

Stuart Wood dominated his heat of the VL3 to gain automatic qualification into the final tomorrow in a new personal best of 47.93.  In a stacked field against the reigning World Champion Australia’s Curtis McGrath, Martin Tweedie finished in fourth place to progress through to the final of the semi-final tomorrow morning.

Stewart Clark has qualified for the VL2 after finishing in fourth place in his heat in a new personal best of 54.91.

The Canoe Sprint team were also in heats action today. Olympic gold medallist Liam Heath was the fastest athlete in the heats of the Men’s K1 200m. Putting down a marker of 33.71, he qualifies through to the semi-finals on Friday. 

Three-time Olympian Jess Walker qualified comfortably to the next round of the Women’s K1 200m after finishing third in her heat in a personal best time of 39.49.

Daniel Johnson and Afton Fitzhenry both progressed through to the semi-final in their respective events.

Dan was second in heat two of the K1 500m in 1.42.09 and Afton was fourth in her heat in 2.16.13. 

The full results can be found at https://results.szeged2019.com/competition/1/races

The event is being live streamed at https://www.canoeicf.com/

British Canoeing are covering the event via the live blog britishcanoeing.org.uk/live


RESULTS DAY ONE

Paracanoe

KL1M   Ian Marsden -  2nd  in heat in 49.54, progresses straight to A Final

KL2M   David Phillipson – 4th  in heat in 43.07 (PB), progresses to B Final

           Nick Beighton – 2nd in semi-final 44.65, progresses to A Final

KL3M   Rob Oliver – 2nd in semi-final in 40.91, progresses to A Final

           Jonny Young – 3rd in semi-final in 41.48, progresses to A Final

VL2W   Emma Wiggs – 1st in heat in 58.44, progresses to A –Final

VL2M   Stewart Clark – 4th in heat in 54.91, progresses to semi-final

KL1W   Jeanette Chippington – 3rd in heat in 54.13 (PB), progresses to A-Final

VL3M    Stuart Wood – 1st in heat in 47.03 (PB), progresses to A- Final

            Martin Tweedie – 4th in heat in 49.33, progresses to semi-final

KL3W    Laura Sugar – 1st in heat in 46.86 (New WR), progresses to A-Final

            Hope Gordon – 1st in heat in 49.33 (PB), progresses to A-Final

KL2W    Charlotte Henshaw – 1st in heat in 47.47 (new WR), progresses to A-Final

            Emma Wiggs – 1st in heat in 49.98, progresses to A-Final

VL3W    Charlotte Henshaw – WORLD CHAMPION in 56.82, new world record.

Canoe Sprint

K1 200m  Liam Heath – 1st in heat in 33.71, first in heat, progresses to semi-final

K1 20m    Jess Walker - 3rd in heat in 39.49 (new PB), progresses to semi-final

K1 500m   Dan Johnson 2nd in heat in 1.42.09, progresses to semi-final

C1 500m    Afton Fitzhenry – 4th in heat in 2.16.13, progresses to semi-final

 

Day two

Canoe Sprint

(All times UK time)

9:03 - K1M 1000 heats  -Tom Lusty

9:24 –K1W 1000 heats - Lizzie Broughton

10:45 – C1W200 heats -  Katie Reid

14:12 – C1W 500 semi-final -  Afton Fitzhenry

14:36 – K1M 500m semi-final - Dan Johnson

16:09 - C2W 500 Heats Katie Reid/Chloe Bracewell -

16:21 - K4M 500 Crew - heat Matt Bowley, Ieuan James, Lewis Fletcher, Matt Robinson

16:45 -  K4W 500 Crew heats – Emily Lewis, Deborah Kerr, Angela Hannah, Hannah Brown

Paracanoe

9:55 – VL3M Semi-final - Martin Tweedie

10:25 - VL2M Semi-final - Stewart Clark

15:20 – VL2M – B-Final - Stewart Clark

15:35 - VL2W Final - Emma Wiggs

15:40 – VL3M Final - Stuart Wood/Martin Tweedie