Show search form

Liam Heath World Champion once again

Reigning Olympic Champion Liam Heath MBE is K1M 200m World Champion once again, winning gold at the ICF Canoe Sprint and Paracanoe World Championships in Szeged, Hungary.

Liam Heath Gold Szeged 2019

Having taken a year out of the K1 last year to focus on being a father, Liam has returned to the international scene unbeaten in 2019.

He continued his clean sheet across the rounds to qualify for the final as the clear favourite and the only athlete to dip under 34 seconds.

And the experience of the three-time Olympic medallist showed as he powered his way to victory on the same course where he qualified for London 2012, his first Olympic Games. 

Lizzie Broughton retains the bronze medal in the K1W 1000m she won last year in Portugal after a controlled final of the K1W 1000m.

Not deterred by the athletes she knew would start faster than her, Lizzie stuck to her race plan to work herself back into contention. She fought off a late comeback to win the battle for bronze against Germany’s Sarah Bruessler.

In one of the most competitive events at these World Championships, Jess Walker was third in the B-Final of the K1W 200m.

With less than 0.02 seconds between the top three in the race,  which was stacked with a number of last year’s A finalists, it is the smallest of margins which split the best in the world at this event.

Jess was third in 41.10 to finish in 12th overall.

Katie Reid was second in the B-Final of the C1W 200m in a fantastic close to her individual campaign. Having focused the majority of her efforts on the C2 500m discipline, she and partner Chloe Bracewell finished seventh in their semi-final to progress to the B-Final tomorrow.

Tom Lusty was fifth in the B-Final of the K1M 1000m.  Knowing that it was going to be the fastest race of his career, Tom raced brave once again to stay in the mix until the closing stages and he was happy with the delivery of his races at this regatta.

Rebii Simon qualified for her first ever individual final at a senior world championships with an excellent performance in the K1W 500m.

With a pre-regatta target of making the A-Final, she was delighted when she finished her race.

Stelian Naftanaila and Trevor Thomson had a good start in the K2 200m semi-finals and almost closed the gap on the eventual race leaders.

They finished in fourth place in 33.73 and will progress to the B-Final tomorrow.

The K4 500m crew of Emily Lewis, Deborah Kerr, Angela Hannah and Hannah Brown were sixth in the semi-final in 1:35.15 and they will conclude their World Championships campaign in the B-Final tomorrow.

On the final day of the Paracanoe World Championships, the team put their best efforts out there to put themselves in contention for boat quota places in Tokyo.

Rob Oliver was fifth in the A-Final of the KL2m with compatriot Jonny Young in ninth place, improving on his performance from Portugal last year. Having gone into the race ranked sixth, Rob was happy to go one better on the water.

Jeanette Chippington was sixth in the A-Final in the KL1. She was in the mix for a bronze medal but unfortunately was pipped to the line.

Nick Beighton was back in action today. Having raced twice on the opening day of competition, he had a long wait to get back onto the water and he finished in eighth place overall in the final of the men’s KL2 A-Final.

Concluding the campaign for the British Paracanoe team, Dave Phillipson put his disappointment behind him to dominate the B-Final of the KL2 200m.

Having posted a personal best in one of the fastest semi-finals, Dave just missed the required third place to make it through to the A-Final but he came back today and dominated his race from the start bucket to come 10th place overall in 44.36.

Over the week, the British Paracanoe team has put themselves in contention for seven out of a possible nine Paralympic berths for Tokyo2020, alongside topping the paracanoe medal table. 

Head Coach Scott Simon was happy with the whole team effort this week.

Day four – results summary

K1M 200m – A-Final – Liam Heath GOLD

K1W 1000m – A Final – Lizzie Broughton BRONZE

 

K1W 200m – B-Final  - Jess Walker 3rd in B-Final in 41.10

C1W 200m B- Final Katie Reid 2nd in 48.74

K1M 1000m B-Final – Tom Lusty 5th in B-Final 3:43.16


K1W 500m semi-final Rebii Simon 3rd progresses to A-Final in 1:55.88

C2W 500m semi-final Chloe Bracewell / Katie Reid 7th in semi-final in 2:11.25, progress to B-Final

K2M 200m semi-final Trevor Thomson / Stelian Naftanaila 4th in semi-final in 33.73, they progress to B-Final

K4W 500m semi-final Emily Lewis / Deborah Kerr / Angela Hannah / Hannah Brown 6th in 1.35.15 in semi-final, they progress to B-Final

Paracanoe results

KL2M 200m A-Final – Nick Beighton 8th in A Final 44.85

KL1W 200m A-Final – Jeanette Chippington 6th in 59.24

KL3M 200m A-Final – Robert Oliver  5th in 42.26

                                Jonny Young 9th in 43.66

KL2M 200m B-Final – David Phillipson 1st in B-Final in 44.36

Day five schedule

(UK times)

0915  K2M 200m B Final Trevor Thomson / Stelian Naftanaila

0932 C2W 500m B-Final Chloe Bracewell / Katie Reid

0944 K4W 500m  B Final Emily Lewis / Deborah Kerr / Angela Hannah / Hannah Brown

1044 K1W 500m A-Final Rebii Simon

1330 C1W 5000m Final – Anna Palmer

1450 K1W 5000m Final Lizzie Broughton

1525 K1M 5000m Final Mat Bowley