Show search form

Another World Record falls as Great Britain win Gold and Bronze on second day of World Champs

Reigning World Champion Emma Wiggs defended her VL2 200m title in a new world record on the second day of the ICF World Canoe Sprint and Paracanoe Championships in Szeged, Hungary.

Emma Wiggs Vl2 Gold Szeged2019

Wiggs, who considered retiring after succumbing to a wrist injury last summer, dominated the race from the start and crossed the line in 56.10, taking more than a second off her previous lifetime best and the World Record.

Great Britain had two athletes contesting the final of the men’s VL3, European medallist Stuart Wood and an in-form Martin Tweedie.

Having smashed his personal best in the heats, Stuart put in a storming race to win bronze in the final in 48.42.

With the top five in the heats being split by less than a second, the final was always set to be a masterclass in Va’a.  The race was eventually won by reigning World Champion Curtis McGrath of Australia.

Martin Tweedie was ninth, less than two seconds off the podium. He finished in 50.24, under his pre-World Championship lifetime best.

Stewart Clark also came up trumps in the B-Final of the men’s VL2. Having just missed the spot in the A-Final, the Chelmsford athlete dominated the race to cross the line in clear water in 55.54.

In the Canoe Sprint, reigning silver medallist Lizzie Broughton booked her finals spot in the K1 1000m after finishing second in her heat in a new personal best of 3.56.45 this morning. A top three place means she bypasses the semi-finals and goes straight into the A-Final.

Afton Fitzhenry finished in fourth in a lifetime best of 2.10.40, to qualify for the B-Final of the C1W 500m.

Dan Johnson was fifth in his semi-final of the K1 500m. A great race sees him continue his run of sub-1.40 races and he goes through to the B-Final tomorrow.

Katie Reid looked comfortable as she qualified for the semi-final of the C1 200m. She was also in action with her C2 partner Chloe Bracewell in the heats of the C2 500m where they finished in fifth place in 2.00.42. Having recently switched positions on the boat, the pair were happy with how they raced in the first round. 

Tom Lusty was third in his heat of the K1M 1000m, progressing through to the semi-final on Friday afternoon in 3.31.51.  He admitted there was more to do in the next round but was pleased overall with his first race of the competition.

The K4 crews were also on the water in the first round of the 500m heats. The women had a solid race to finish in fifth place in 1.33.69 to progress to the semi-final.

The men’s crew were agonisingly close to qualification for the semi-finals but missed the cut by just 0.3 of a second, in 1.23.22.

For a full list of results, please go to https://results.szeged2019.com/competition/1/races

For interviews and live race updates, check out the British Canoeing blog

Results Summary for Day Two

Paracanoe

VL2W Final Emma Wiggs WORLD CHAMPION in 56.10, a new world record

VL3M final Stuart Wood – BRONZE MEDAL in 48.42

                       Martin Tweedie – ninth place overall in 50.24

VL2M – B final Stewart Clark – 1st in B- Final, 10th place overall

Canoe Sprint

K1M 1000 heats -Tom Lusty – 3rd in heat in 3.31.51, progresses to semi-final

K1W 1000 heats - Lizzie Broughton – 2nd in heat in 3.56.45, progresses straight to A-Final

C1W 200 heats - Katie Reid – 3rd in heat in 47.64, progress to semi-final

C1W 500 semi-final - Afton Fitzhenry 4th semi-final in 2.10.40, progresses to B-Final

K1M 500m semi-final - Dan Johnson 5th in semi-final in 1.39.08, progresses to B-Final

C2W 500 Heats Katie Reid/Chloe Bracewell – 5th in heat in 2.00.42, progresses to semi-final

K4M 500 Crew - heat Mat Bowley, Ieuan James, Lewis Fletcher, Matt Robinson - 7th in heat in 1.23.22.

K4W 500 Crew heats – Emily Lewis, Deborah Kerr, Angela Hannah, Hannah Brown – 5th in heat in 1.33.69, progress to semi-final

Day three schedule

(UK Time)

0800 – K1W 500m – Rebii Simon

1005 – KL2M 200m Final – Ian Marsden

1010 – KL2W 200m Final – Charlotte Henshaw / Emma Wiggs

1015 – KL3W 200m Final – Laura Sugar / Hope Gordon

10.20 – K2M 200m heats Stelian Naftanaila / Trevor Thomson

1335 – C1W 500m B-Final Afton Fitzhenry

1347 – K1M 500m B-Final Dan Johnson

1518 – K1W 200m semi-final Jess Walker

1543 – K1M 200m semi-final Liam Heath

1553 – C1W 200m – semi-final Katie Reid

1707 – K1M 1000m – semi-final Tom Lusty