Show search form

More PBs in Plovdiv finals

GB boats produced PB’s in their finals whilst a further six qualified for semi finals on day three of the ICF U23 and Junior Canoe Sprint World Championships in Bulgaria.

In the words of Canoe Sprint Lead Podium Potential Coach, Kristina Medovcikovs, the morning’s final had “some great racing in 200m semis and finals with everybody smashing their PBs.”

One of them was 17-year-old Enya Dale who PB’d in the Junior K1W 200m B Final, to finish second and eleventh overall in the category. 

“I got a 43 (seconds) which is the best I have done and coming into this I was 44.6, so to get that was really good,” said the Falcon athlete, who rose to the occasion of competing in her first World Championships.

“You could see that it was quite a quick course and you’ve just got to make the most out of the conditions.
 
“It’s very hot so the water is a high temperature, and I also had a tailwind so going into this I knew the race would be a lot faster than I’m used to.  You’ve got to push harder than you normally would because it’s going to be a shorter time.

“I wasn’t really expecting much, so to come out with second I was really pleased.

I’ve done quite a few internationals but this is my first world championships and to be here is an absolute honour

– Enya Dale

An impressive lunge to the line helped Afton Fitzhenry finish third in the under 23 C1W 200 B final, twelfth overall, and claim a new PB of 48.449 seconds.

“Going through the races from heats, semis to finals showed a really good progression, each time getting faster so I was really pleased for that,” said Afton.

The thing I’m determined to get out of this is delivery of racing, and proving to myself that I can do well when I do it right

– Afton Fitzhenry

“So I was really pleased in the final to hit a brand new PB time as well with a 48, a second off my previous best.  That’s something I have been working hard at this year so that’s made it a lot more special. 

She then teamed up with Ruth Bennett to finish the C2W 200m straight final in ninth place before then securing a semi final spot in the C2W 500m event. 

Bennett Fitzhenry 006

Ruth Bennett and Afton Fitzhenry

Ieuan James, the 2017 Junior World Champion, continued to show he is adjusting to the age group after placing fifth in the under 23 K1M 200m B final for an overall position of fourteenth.  His fellow Forth club mate Ben Gallacher finished eighth in his K1M 200m C Final.

James will compete in tomorrow’s semi finals after teaming up with Stelian Naftanaila, Trevor Thomson and Noah Dembele (Leaside) to finish their heat 4th. 

All six GB boats in action this afternoon qualified for tomorrow’s semi finals.

For official website visit:  www.canoeicf.com

Day 3 Results Summary
Junior
K1M 200m Ben Gallacher (Forth) - Semi Finals 6th, C Final 8th
K1W 200m Enya Dale (Falcon) - Semi Finals 4th, B Final 2nd 
K1W 500m Emma Russell (Chelmsford) - Heat 2nd, to Semi Finals
C2W 200m Alix Aitchison (Holme Pierrepont) / Charlotte Carey (Holme Pierrepont) - Semi Finals DNF
C2W 500m Alix Aitchison (Holme Pierrepont) / Charlotte Carey (Holme Pierrepont) –Heat 8th, to Semi Finals 

U23
K1M 200m Ieuan James (Forth) - Semi Finals 4th, B Final 5th 
K4M 500m Ieuan James (Forth) / Stelian Naftanaila (Nottingham) / Trevor Thomson (Ealing) / Noah Dembele (Leaside) - Heat 4th, to Semi Finals
K1W 500m Sam Rees-Clark (Loughborough) - Heat 4th, to Semi Finals
K2W 500m Rachel Kneen (Forth) / Zoe Clark (Royal) – Heat 5th, to Semi Final
C1W 200m Afton Fitzhenry (Canoe Northern Ireland) - Semi Finals 5th, B Final 3rd
C2W 200m Ruth Bennett (Fladbury) / Afton Fitzhenry (Canoe Northern Ireland) - Final 8th 
C2W 500m Ruth Bennett (Fladbury) / Afton Fitzhenry (Canoe Northern Ireland) - Heat 4th, to Semi Finals