Show search form

Youngsters embrace great racing opportunities at Canoe Sprint Junior & U23 World Championships

The action continued for the British canoe sprint team at the Junior and U23 World Championships in Pitesti, Romania this weekend. A host of athletes qualified for finals (9 A Finals and 6 B Finals) and produced solid performances across the board, despite the large, high class fields in all events as well as a difficult crosswind to contend with.

Katie Reid 3

Katie Reid qualifies for C1 200m A Final

On Saturday, Rio Olympian, Rebeka Simon finished strongly in 5th in the A Final of the U23 K1 1000m. She will be looking forward to her the K1 500m A Final tomorrow, an event in which she has previously won silver medals as a Junior in 2013 and at U23 in 2014. 

There was another fine performance in the women’s U23 C1 200m by Katie Reid to snatch second place in her semi final and qualify for tomorrow’s A Final. Growing in confidence with every race, the 22 year old from Dunfermline will be looking to better her 8th place finish from last year. 

Fellow ‘Girls for Gold’ programme athletes, Beth Gill and Afton Fitzhenry were also rewarded with an A Final place in the C2 200m winning their semi final ahead of USA and China to make their second canoe A Final of the weekend and give themselves a busy day of racing tomorrow. 

Other notable performances included Nottingham’s Stelian Naftanaila who sprinted to 3rd place in the U23 K1 200m semi final and was extremely unlucky to just miss out on the A Final by the narrowest of margins and will now contest the B Final tomorrow. 

In the Junior ranks, the stand out performance came from Edinburgh’s Ieuan James winning his K1 200m semi final to go through to tomorrow’s A Final with the fourth fastest time of the day and just over a second separating the top four. The 18 year old will be pressing hard to replicate his success at this year’s European Juniors where we scooped the K1 200m title. 

There was also a good performance from Charlie Smith finishing 7th in the A Final of the Junior K1 1000m. 

Racing will start at 0730hrs UK time tomorrow with GB boats in seven A Finals and 3 B Finals. 

Follow all the action on the British Canoeing website and social media, or visit https://www.canoeicf.com/canoe-sprint-world-championships/pitesti-2017

 RESULTS DAY 3 – Saturday 29 July 2017

 U23

 K1 1000m Tom Lusty (Solihull) - B Final 3rd & 12th overall

 K2 1000m Mathew Bowley (Burton Pheonix) & Daniel Johnson (Chelmsford) - B Final 7th & 16th overall

 K1 200m Stelian Naftanaila (Nottingham) – 3rd in semi final & qualifies for B Final    

K1 1000m Rebeka Simon (Elmbridge) – A Final 5th

C1 200m Katie Reid (Holme Pierrepont) – 2nd in semi final & qualifies for A Final tomorrow

C2 200m Beth Gill (Holme Pierrepont) & Afton Fitzhenry (Canoe N. Ireland) – 1st in semi final & qualify for A Final tomorrow

Junior

K1 1000m Charlie Smith (Leighton Buzzard) - A Final 7th

K2 1000m Joe Peterson (Banbury) & Finn Cadell (Linlithgow) - B Final 3rd & 12th overall           

K1 200m Ieuan James (Forth) – 1st in semi final & qualifies for A Final tomorrow


Team GB win first ever canoeing medals at European Youth Olympic Festival

Meanwhile in Gyor, Hungary, Canoeing won its first ever medals at the European Youth Olympic Festival on the final day of the regatta, to contribute two bronze to the Team GB medal table.

Oxford’s Enya Dale scooped bronze in the women’s K1 200m, before teaming up with Zoe Clark (Royal CC), Edward Nightingale (Wiltshire Youth CC) and Alex Greaves (Royal Leamington Spa CC) to also take bronze in the Mixed K4 200m.

 Many congratulations to athletes and coaches. 

Eyof K4200M

Mixed K4 200m win bronze at 2017 EYOF