Show search form

Gold number three for Franklin in Liptovsky

Mallory Franklin (Windsor & District) claimed the third gold medal of her senior career at the World Cup in Liptovsky, Slovakia today.

Liptovsky Day2

The 21 year old, who won C1 golds in Augsburg and Lee Valley last season, finished this morning’s semi final in top spot before taking second place to Australia’s Jess Fox in the final.

But Franklin was later moved up to the top spot after an appeal against Fox was upheld and she was awarded 50 seconds in penalties.

With Jess having a late 50 put on it felt a bit all over the place as the three of us all stood in front of the camera waiting for the outcome. But it was a good solid run and I’m pretty happy with my performance generally.

– Mallory Franklin

Franklin was the only British athlete to make the today’s finals. This morning’s high profile casualties included David Florence, who has claimed a silver and bronze in the past two weeks, and Kimberley Woods, who earlier this season became the European women’s C1 champion.

The course is very technical but it isn’t massively difficult. For a few of the paddlers there was only one gate where they made mistakes today, at 14, where the water was pushing back up quite strongly and if you didn’t hold your place that well then you ended up getting pushed around by it.

– Mallory Franklin discussing the course

Franklin, who won the silver in the women’s C1 at the Europeans and will resume competition in the final World Cup of the season in Pau, added: “Generally it has been a pretty good season and I’m pretty happy so far, especially after the winter I had with a number of injuries. I’m pretty pleased with the outcome.”

Franklin later joined forces with Woods and Eilidh Gibson to win silver in the women’s C1 Team event.

The women’s C1 and men’s K1 team events take place this afternoon.

Results - Day 2

C1M

David Florence (Lloyds Register) - semi finals 17th

Ryan Westley (Lower Wharfe) (U23) - semi finals 28th

Adam Burgess (Stafford & Stone) (U23) - semi finals DNS


C1W

Mallory Franklin (Windsor & District) (U23) - semi finals 1st, final GOLD

Eilidh Gibson (Strathallan) U23 – semi finals 15th

Kimberley Woods (Rugby) (U23) - semi finals 16th


K1M

Joe Clarke (Stafford & Stone) (U23) – semi finals 29th


C1M Team

DNS


C1W Team

2nd, Silver


K1M Team

DNS